Zdarzają się niekiedy przykre sytuacje, gdy wchodząc rano do łazienki, widzimy nieczystości przelewające się z muszli klozetowej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale najczęstszą są problemy z nieprawidłowym odprowadzaniem ścieków. Spotyka się je głównie na terenach nieskanalizowanych, a rozwiązaniem, jakie warto zastosować, są zbiorniki bezodpływowe, czyli trwałe i pojemne szamba betonowe.

Są to powszechnie stosowane konstrukcje, najczęściej w postaci gotowych prefabrykatów, które wystarczy tylko wkopać w ziemię i podłączyć do instalacji kanalizacyjnej. Szambo betonowe w przeciwieństwie do plastikowego ma wiele niepodważalnych zalet zachęcających do zakupu. Jest przede wszystkim odporne na działanie szkodliwych substancji chemicznych oraz naturalne procesy zachodzące bezpośrednio w glebie. Odpowiednio zaizolowane specjalnymi preparatami, może służyć bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat. Oprze się nawet korozji i z racji dużego ciężaru nie przesunie go działanie wody gruntowej. Szambo z tego praktycznego materiału może też wytrzymać wszelkie uszkodzenia natury mechanicznej, w tym siły nacisku. Specyfika użytkowania takich zbiorników powoduje niekiedy konieczność montażu pod parkingami, a często także drogami i nie uszkodzą ich parkujące lub przejeżdżające ciężkie pojazdy.

Oczywiście są też niemal całkowicie szczelne, jednak zależy to od dokładności wykonania niezbędnych podłączeń. Trzeba również pamiętać o regularnym opróżnianiu, a szamba betonowe powinny zawsze być wypompowywane z zachowaniem wszelkich zasad ochrony środowiska naturalnego. Samodzielne usuwanie ich zawartości niesie ze sobą ryzyko skażenia gleby lub ujęcia wody pitnej oraz niebezpieczeństwo śmiertelnego zatrucia wydostającymi się ze zbiornika oparami.